Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Informacje

Pomoc na kontynuowanie nauki

Młodzież

Szczęśliwa rodzina

Rodzina

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Święto to ma służyć zwróceniu uwagi społeczeństwa na los opuszczonych dzieci, a także uhonorować pracę, jakiej każdego dnia podejmują się Rodzice Zastępczy. Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to wyjątkowe święto dla dzieci, które znalazły opiekę i miłość u Rodziców Zastępczych. To również święto tych, którzy stali się rodziną dla dziecka, przyjmując je do swojego domu i życia.

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej jakim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie
 w ramach promocji idei rodzicielstwa zastępczego oraz podziękowania Rodzicom Zastępczym za ich pracę przygotowania dziecka do samodzielnego, dorosłego życia oraz za miłość i dobro, którymi obdarzają swoich podopiecznych zorganizował w dniu 3 czerwca 2022 roku dla Rodzin Zastępczych z terenu Powiatu Parczewskiego oraz dzieci w nich umieszczonych wyjazd integracyjno – edukacyjny do Poleskiego Parku Narodowego  z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego pt. „Rodzina to moc – Wszystkie dzieci nasze są”.

Uczestnicy wycieczki przeszli wraz z przewodnikiem z Poleskiego Parku Narodowego ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik”. Przewodnik zapoznała grupę z zasadami ochrony przyrody i odpowiedniego zachowania na terenie Parku, oraz walorami, zasobami kulturowymi, roślinnymi i zwierzęcymi. Największą atrakcją ścieżki dydaktycznej było zarastające Jezioro Moszne. Grupa rodzin odwiedziła również Ośrodek Dydaktyczno – Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, gdzie został wyświetlony film edukacyjny o Parku. Kolejnym etapem było zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Następnie grupa rodzin udała się do Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu, gdzie zwiedzała eksponaty etnograficzne oraz ośrodek rehabilitacji zwierząt.

Na koniec w ramach integracji grupa udała się do restauracji Hotel Drob w Urszulinie,  gdzie wszyscy zjedli pyszny obiad oraz deser.

Głównym celem wyjazdu była integracja wszystkich rodzin zastępczych, skorzystanie z miłej formy spędzenia czasu wolnego, poznanie walorów edukacyjnych a także pogłębienie więzi między rodzinami i ich członkami. Mamy nadzieję, że dzień ten długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Autor: Zespół do spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej